Od czwartego miesiąca życia uczmy maluszka przebywania samemu ze sobą. Gdy płacze nie odkładajmy wszystkich czynności, tylko po to by pójść do dziecka.

Pięć minut płaczu nie zaszkodzi, a nawet mu pomoże. Bowiem podczas płaczu dochodzi do dotlenienia organizmu, oczywiście jeśli nie jest to długi, głośny płacz, ewidentnie świadczący o jakimś problemie.

Jeżeli dziecko płacze po prostu, aby zakomunikować swoją obecność, pozwólmy mu pobyć chwile samemu, a na pewno przyniesie to pozytywne skutki. Nie dość, że nauczy się uspokajać, to jeszcze ma to ogromny wpływ na jego samodzielność.

Aby wspomóc rozwój dziecka, dajmy mu poznawać świat na swój sposób, a także nie wyręczajmy go na każdym kroku. Nawet dwuletnie dziecko bez problemu zje samo obiad, rozbierze się, czy założy buty.

Takie ćwiczenia nie tylko odciążają rodziców, ale doskonale pomagają dziecku w rozwoju wszelkich sprawności motorycznych, posługiwania się różnymi narzędziami codziennego użytku. A w efekcie prowadzi do bezproblemowego podejmowania działań, decyzji oraz ogólnie pojętej samodzielności emocjonalnej.

Zadaniem rodzica oraz innych osób sprawujących opiekę nad dzieckiem, jest pozwolenie na samodzielne działania, ale również pomoc w trudnych czynnościach oraz wspieranie w sytuacjach niepowodzenia. Wobec powyższego powinno się stworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju dziecka.

By Wiktor