www.jurczak.net.pl druk 3d Katowice

Czy zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób uzyskiwany jest w drukarniach materiał drukarski? Liczne gazety codzienne, magazyny, książki, ulotki i reklamy drukowane przechodzą przez złożony proces wydruku poligraficznego, by trafić w ręce czytelników. Warto zapoznać się z poszczególnymi etapami tego procesu, ponieważ mogą okazać się interesujące. Nie zawsze mamy okazje do zgłębienia tajemnic codziennie wykonywanych czynności, jakie kiedyś mogły stanowić jedynie marzenie naszych przodków. Było tak w przypadku wielonakładowego kolportażu materiałów uzyskiwanych w wyniku ręcznego kopiowania lub drukowania przy zastosowaniu bardzo prostych narzędzi.

Sposoby na poligraficzne wydruki

Aby uzyskać wydruk można obecnie skorzystać z wielu technik analogowych i cyfrowych, które nie będą wymagały tworzenia druku w klasycznym wydaniu. Warto przyjrzeć się temu, co oznaczają poszczególne sposoby tworzenia dzieł poligraficznych. Pierwszy z wymienionych zawiera w sobie możliwość wykonywania tzw. fleksografii oraz typografii, zaliczanych do metod druku używających wypukłych form drukowanych. Znajduje się tu tez rotagrawiura, gdzie w przeciwieństwie do powyżej opisanych stosuje się formy druku wklęsłego.

Jednakże najbardziej znanym sposobem uzyskiwania wydruków od lat, pozostaje offset. Prowadzi on do powstania płaskich wydruków. Używa się współcześnie także sita w przypadku potrzeby tworzeniu sitodruków. Nie obce dzisiejszej poligrafii jest także łączenie różnych metod uzyskiwania pożądanych wydruków. Warto wspomnieć też o sposobach uzyskiwania wydruków w formach cyfrowych, które mają ogromna szansę na zdominowanie rynku w czasie najbliższych kilku lat. Należą do nich techniki termograficzne, elektrofotograficzne oraz natryskowe. Jakość uzyskiwanych dzięki nim wydruków stoi na bardzo wysokim poziomie. Niezbędne jest tu wykorzystywanie komputera, jaki staje się symbolem technologii obecnych czasów. .

By Wiktor