https://kocykomania.pl/pl/

Zasadniczo przyjmuje się, że wyznacznikiem tego, kiedy należy kąpać dziecko „na sucho”, a kiedy zacząć korzystać z wanny, jest stan kikuta pępowiny. Przed długie lata pediatrzy byli zgodni, że dopóki kikut samoistnie nie odpadnie, nie należy zanurzać tych okolic w wodzie. Trudno byłoby wykąpać maluszka w wannie z pominięciem brzuszka. Stąd wykoncypowano, by do tego czasu myć ciało dziecka bez zanurzania. Obecnie podejście do tej kwestii zaczyna się zmieniać.

Przybywa specjalistów, którzy uważają, iż kontakt niewygojonego pępka z wodą nie będzie szkodliwy, o ile rodzice zadbają o higienę i suchość tej okolicy po zakończeniu kąpieli. Nie wszyscy są jednak przekonani, więc sucha kąpiel nadal ma zwolenników. Nim przystąpimy do tego higienicznego zabiegu, należy mieć pod ręką wszystkie potrzebne akcesoria. Konieczna będzie miska z ciepłą, najlepiej przegotowaną wodą (temperatura nie powinna być zbyt wysoka), miękka myjka, delikatny środek do mycia oraz ręcznik. W pomieszczeniu powinno być ciepło.

Jeśli grzejnik nie wystarcza, można skorzystać z elektrycznej farelki. Miskę z wodą stawiamy obok przewijaka, rozbieramy dziecko i okrywamy ręcznikiem. Następnie odkrywamy te partie ciała, które akurat będą myte, reszta powinna być zakryta. Buzie myjemy samą wodą. Nie pomijamy oczek, które oczyszczamy od zewnątrz do kącików.

Dalej mycie reszty ciałka, ze szczególnym uwzględnieniem fałdek skórnych, okolic pach i pachwin, uszu, szyi oraz narządów płciowych. Gdy kikut pępowiny odpadnie, można spokojnie przejść na kąpiele w wanience.

By Wiktor