http://eretina.pl/choroby-siatkowki/

Ciąża to zmiany w życiu kobiety, ale również w jej wyglądzie. Przez 9 miesięcy oczekiwania na przyjście dziecka na świat, zmienia się kobieca sylwetka, a także stan jej skóry. Zmiany hormonalne wpływają na wygładzenie, ale również i przesuszenie skóry, która staje się wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Z kolei rosnący brzuch i piersi przyczyniają się do powstawiania rozstępów. Przyszła mama powinna dobrać odpowiednią pielęgnację, uwzględniającą wskazane kosmetyki i wykluczającą te niepolecane.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Przyszłe mamy powinny wybierać nieuczulające kosmetyki dla skóry wrażliwej. Nieodzowny stanie się:

  • Krem do twarzy z dość wysokim filtrem UV, który ochroni skórę przed powstawaniem przebarwień. Najlepiej by był do krem z SPF 30-50. Jednak nie wystarczy zaaplikować kremu tylko raz dziennie. Filtr traci swoją moc już po paru godzinach, dlatego w słoneczny dzień warto mieć pod ręką tubkę takiego kremu, by powtarzać aplikację.

  • Krem przeciw rozstępom – skóra na brzuchu i piersiach rozciąga się w dość szybkim tempie, czego wynikiem są nieestetyczne rozstępy – blizny. Kremy przeciw rozstępom mają wzmocnić włókna kolagenu i elastyny i przygotować skórę na rozciąganie. Taki kosmetyk należy nakładać dwa razy dziennie, by zapobiec rozstępom i by rozjaśnić już te powstałe. Do skóry piersi przeznaczone są osobne kremy, które mają podobne działanie – uelastyczniają i wzmacniają skórę. W kolejnych trymestrach ciąży warto wybrać kremu do biustu, które dodatkowo łagodzą ich ból.

  • Balsam antycellulitowy – wspomaga proces przemiany materii w komórkach skory i zapobiega powstawaniu „skórki pomarańczowej”. Takim balsamem warto smarować uda, biodra i pośladki.

Przyszłe mamy powinny zaopatrzyć się również w żel chłodzący do obrzękniętych stóp i łydek oraz lekkie kosmetyki kryjące popękane naczynka i przebarwienia.

Kosmetyki niewskazane podczas ciąży

Nie wszystkie kosmetyki będą bezpieczne dla ciężarnych kobiet. W czasie ciąży lepiej zrezygnować z:

  • Mocnych kremów przeciwzmarszczkowych, zawierających witaminę C i pochodne witaminy A, które mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień na skórze.

  • Nowego zapachu perfum – niesprawdzony zapach może okazać się drażniący, a co za tym idzie, może przyczynią się do nudności i mdłości.
  • Balsamów wyszczuplających – nie działają podczas ciąży.

.

By Wiktor