odblaski z logo stają się coraz bardziej popularne. W różnych kształtach, wielkościach, kolorach. Niektóre odbijają padające na nie światło, inne posiadają możliwość włączenia lampki, dzięki czemu osoba je nosząca jest jeszcze bardziej widoczna.

Jednak od jakiegoś czasu noszenie odblasków, to nie tylko własny wybór, ale również obowiązek, który jest ustanowiony prawem. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć, kto powinien je nosić, aby nie narażać się na kary. Co oczywiście nie oznacza, że nie możemy ich mieć zawsze przy sobie jeśli chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo, nawet wtedy gdy zgodnie z prawem nie musimy ich nosić.

Już nie tylko dzieci

Jeszcze do niedawna prawo mówiło, że odblaski muszą nosić dzieci do 15 roku życia. Obecnie ustalenia te się zmieniły i od kilku lat obowiązek ich noszenia spoczywa również na osobach dorosłych, które poruszają się poza dobrze oświetlonym terenem i poza strefą zamieszkania. To oznacza, że jeśli planujemy iść chodnikiem, który nie jest oświetlony, nawet będąc osobą dorosłą, mamy obowiązek posiadać taki odblask.

Na szczęście nie są one drogie, a jednocześnie będziemy mogli wybrać taki, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom. To też oznacza, że warto zajrzeć na strony, które oferują tego typu gadżety, tak aby mieć pewność, że wybierzemy taki, dzięki któremu zawsze będziemy dobrze widoczni, a co za tym idzie, również bezpieczni.

Nie tylko odblaski

Jeżeli poruszamy się w kolumnie pieszych po słabo oświetlonej drodze, to także musimy zadbać o odpowiednie odblaski.

Dlatego trzeba wiedzieć, że powinniśmy mieć założone odblaski, a już z pewnością powinna je mieć osoba, która idzie jako pierwsza i ta, która idzie ostatnia. Dodatkowo te osoby powinny mieć latarki z odpowiednio białym i czerwonym światłem, tak aby mieć pewność, że będą odpowiednio oświetleni i że wszystko będzie dobrze widać. Każdy samochód powinien mieć na swoim wyposażeniu kamizelkę odblaskową.

Jeśli samochód się zepsuje, to zanim przystąpimy do jakiegokolwiek działania, powinniśmy taką kamizelkę założyć, aby mieć pewność, że inni kierowcy będą nas widzieć. Warto zobaczyć jakie elementy odblaskowe możemy mieć, a także kto powinien ich używać. Obowiązkowo są to dzieci do 15 roku życia, jak i dorośli, którzy poruszają się po słabo oświetlonych drogach.

Odblask to tylko kilka złotych, a może nam uratować zdrowie, czy nawet życie.

By Wiktor