Kup słuchawki yamaha eph-w32

Mono, czyli monofonia

Mono to potoczna nazwa monofonii, czyli techniki zapisywania i odtwarzania nagrań dźwiękowych. System monofoniczny opiera się na wykorzystaniu tylko jednego kanału zapisu dźwięku. By odtworzyć dźwięk nagrany w mono, wystarczy tylko głośnik i monofoniczny wzmacniacz elektroakustyczny. Dźwięk ten można odtworzyć na sprzęcie stereo, ale nadal pozostanie monofoniczny. Czym zatem różni się dźwięk mono od stereo? Przede wszystkim nie jest on dźwiękiem przestrzennym, czego nie można odmówić dźwiękowi stereofonicznemu.

Zastosowanie monofonii

Gdzie stosuje się system monofoniczny? System mono wykorzystywany jest w radiofonii, która bazuje na falach krótkich i średnich – w nagłośnieniu przemysłowym.

System monofoniczny wykorzystywano także w telewizji, ale do końca XX wieku. Spotkamy się z nim w CB radiach, krótkofalówkach i radiach kuchennych.

Stereo, czyli stereofonia

Z kolei stereo to potoczne określenie stereofonii, czyli elektroakustycznego sposobu zapisywania, odbierania, odtwarzania i transmitowania dźwięku. W przeciwieństwie do monofonii, jest to dźwięk przestrzenny – wywołuje u słuchacza wrażenie przestrzennego rozłożenia źródeł. By zapisać dźwięk w systemie stereo niezbędne są przynajmniej dwa mikrofony, oddzielnie dla kanału lewego i prawego. Z kolei do transmisji takiego dźwięku potrzeba dwóch osobnych kanałów do dwóch głośników.

Zastosowanie stereofonii

System stereofoniczny wykorzystywany jest przy większości transmisji radiowych. Jeśli chodzi o telewizję w Polsce, to w 1994 roku TVP rozpoczęła próbne transmisje stereo NICAM w Łodzi. Regularne transmisje zaczęto od roku 1997. Na samym początku, podstawowym kanałem w telewizji był kanał monofoniczny. Niską jakość takiego dźwięki uwypukliła popularyzacja radiofonii stereofonicznej UKF FM oraz stereofonicznych płyt gramofonowych LP. W latach 70.

XX wieku prowadzono transmisje stereofoniczne z koncertów symfonicznych (Telewizja Polska wraz Programem II Polskiego Radia).

By Wiktor