www.gotowanie-w-mniejszym-miescie.pl

Nie ulega wątpliwości, że dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują wielu różnych bodźców. Nie chodzi tutaj tylko o odpowiednio zbilansowaną dietę, ani o miłość i zainteresowanie rodziców, ale także o ruch. Mogłoby się nam wydawać, że wszystkie dzieci uwielbiają być aktywne, że kochają biegać, jeździć na rowerze. Niestety, nie zawsze tak jest, a jeśli jeszcze damy dziecku różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, to szybko się może okazać, że na ruch nie ma już ono ochoty. Jak możemy to zmienić, aby mieć pewność, że dziecko ma odpowiednią dawkę aktywności? Im szybciej nauczymy dziecko, że ruch jest ważny, tym bliższa będzie mu ta forma aktywności także w przyszłości.

Dawajmy przykład

Przede wszystkim bądźmy tutaj dla dzieci przykładem. Pokazujmy, że sport może być naprawdę pożyteczny i ekscytujący, zwłaszcza jeśli uprawiany jest z innymi osobami.

Zabierzmy piłkę i idźmy pograć na boisko, weźmy gumę i pokażmy dziecku, jak się skacze. Dodatkowo przecież możemy razem z dzieckiem jeździć na rowerze, urządzać długie wędrówki, czy kupić rolki i wspólnie na nich jeździć, te i inne akcesoria sportowe możemy zakupić w sklepie Bikeovo Możliwości jest wiele, ale pamiętajmy, że jeśli sami będziemy mieli przynajmniej minimalną ilość ruchu, to dziecko będzie z nas brało przykład i samo będzie chciało ćwiczyć. Takie wspólne gry, czy jazda na różnych sprzętach będą przyjemnością, okazją do zacieśniania więzi, a jednocześnie nie kosztują przecież wiele.

Zabierajmy na plac, gdzie są dzieci

Powinniśmy również zadbać o to, aby dziecko jak najwięcej przebywało w gronie rówieśników. Wówczas nie tylko będzie nawiązywało znajomości, które pozwolą mu ćwiczyć interakcje społeczne, ale także będzie miało większą motywację do aktywności fizycznej. Dzieci się gonią, organizują różnego rodzaju zawody w ściganiu się, a to wszystko oznacza, że dziecko stopniowo zacznie ruszać się coraz więcej, aby nie odstawać od reszty, aż w końcu nawet nie będziemy musieli go zachęcać do tego, aby więcej się ruszało.

Co więcej, warto tutaj pamiętać o różnych placach zabaw, które mają tunele, ściany wspinaczkowe, różnego rodzaju przeszkody, które trzeba pokonywać. Z jednej strony dziecko będzie świetnie się bawiło, z drugiej będzie w ruchu a chodzenie po takich przeszkodach wcale nie jest takie łatwe, a dodatkowo jeszcze będzie ćwiczyło orientację i myślenie, związane z tym, jak z danego przejścia wyjść. Dzieci przy takich zabawach mogą spędzać godziny, a są one na tyle ciekawe, że chętnie będą to robiły. Zwłaszcza, gdy będą mogły spotykać się tutaj w grupie rówieśników. Pamiętajmy o tym, że dzieci muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i to praktycznie każdego dnia. Jeśli ograniczymy im takie urządzenia jak telewizor i tablet, a jednocześnie pokażemy, że gra w piłkę czy jazda na rowerze jest ekscytująca, to nie będzie z tym problemów. Dzieci patrzą na nas, a więc jeśli my lubimy się ruszać, to istnieje spora szansa, że nasze dziecko zechce nas naśladować i będzie wykorzystywało każdą wolną chwilę na to, aby się ruszać.

Wówczas możemy być pewni, że będzie się dobrze rozwijało, ale też będziemy zapobiegali powstawaniu chorobom, które powiązane są z otyłością.

By Wiktor