www.teatrpolonistyki-uw.pl deski do krojenia https://www.jazami.pl/

Wiele osób bardzo dobrze kojarzy poligrafię z drukiem. Nie oznacza to jednak, że poligrafia jest równoznaczna z drukowaniem. Jak się bowiem okazuje, poligrafia to po prostu dział gospodarki, który zajmuje się wszystkimi przemysłowymi technikami drukarskimi. O co więc tak w zasadzie chodzi w poligrafii? To wytwarzanie różnego rodzaju wyrobów drukarskich – zarówno oprawionych, jak i nieoprawionych.

Warto przy tym również pamiętać, że mamy do czynienia z dwoma podstawowymi procesami poligraficznymi jakimi są:

  • przygotowanie druku,
  • oprawa druku (prace introligatorskie).

Jakby tego było mało, mamy również kilka różnych technik drukowania, które pojawiły się z biegiem czasu i stały się bardzo popularne w nowoczesnej poligrafii. Podział technik powstał ze względu na to, które elementy formy drukarskiej wykorzystuje się w obijaniu farby drukarskiej na podłożu, jak również ze względu na to, jak te elementy są położone względem siebie. I tak, możemy tutaj wyróżnić trzy rodzaje druku:

  • płaski,
  • wklęsły,
  • wypukły.

Czym charakteryzują się więc poszczególne techniki? Przy drukowaniu płaskim wykorzystuje się przede wszystkim techniki fotoelektryczne oraz świetlne. W związku z tym, zdecydowanie najważniejszą techniką tego typu drukowania jest bardzo popularny dziś światłodruk. Całkiem popularne jest również drukowanie wypukłe – w ten sposób powstają na przykład pieczątki. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się natomiast drukowanie wklęsłe, gdyż technika ta wymaga bardzo dużej precyzji.

Jak się bowiem okazuje, technika wklęsła zakłada tworzenie w formie wgłębień, które następnie bardzo precyzyjnie należy wypełnić farbą drukarską. Jest jeden sektor, w którym to jednak właśnie ta forma dominuje i jest to oczywiście druk artystyczny.

Jakie maszyny wykorzystuje się do druku?

To właśnie maszyny drukujące są najważniejszym elementem wyposażenia każdego zakładu poligraficznego. Jak sama nazwa wskazuje, takie urządzenie służy do wykonywania wydruków, jednak w tym przypadku na znacznie większą, przemysłową skalę.

Czym więc różnią się pomiędzy sobą poszczególne maszyny drukarskie? Chodzi tutaj przede wszystkim o ich budowę, ale też o sposób, w jaki składany są czcionki oraz o metodę drukowania ich na danym podłożu. Wszystko to sprawia, że do wyboru mamy wiele przeróżnych urządzeń, dlatego często ciężko jest postawić na odpowiednią dla nasz maszynę drukarską. Przed zakupem powinniśmy więc zadbać o to, by wybrana przez nas maszyna spełniała nasze oczekiwania. Ważne jest więc, aby takie urządzenie było wytrzymałe, wydajne i całkiem szybkie w działaniu.

Dobrze by było, aby maszyna była również całkiem prosta w obsłudze. Wcale nie mniejsze znaczenie ma także to, jakie są koszty materiałów eksploatacyjnych, z których to będziemy korzystać przy okazji zastosowania danej maszyny. Jeśli chodzi natomiast o same parametry maszyn to warto zwrócić na takie cechy jak między innymi szerokość roli i druku, średnica rolki walcującej, prędkość druku czy różne opcje dodatkowe zaproponowane przez producenta.