www.dayglob.com.pl www.hokej.podhale.pl https://srem.leaderschool.pl/2018/12/09/zimowe-polkolonie-z-jezykiem-angielskim/

Angielski, balet, rytmika, plastyka, basen to jeszcze nie pełna lista zajęć dodatkowych, oferowanych nie w szkole, ale już w wieku przedszkolnym. Wszelkie ulotki, foldery informują o ogromnym wpływie na rozwój dziecka tego typu form. W związku z tym rodzice zapisują swoje dzieci praktycznie na wszystkie z nich, mając poczucie, że ich dziecko będzie rozwijało się prawidłowo. Okazuje się jednak, że jeżeli dziecko będzie uczęszczało na rytmikę oraz zajęcia plastyczne, które są w programie wszystkich przedszkoli, będzie miało zapewnione prawidłowe dorastanie.

Dlatego uważam, że nie ma sensu zapisywanie dzieci w tym wieku na jakiekolwiek zajęcia dodatkowe. Tym bardziej, że najczęściej odbywają się one po południami. Dziecko zamiast się rozwijać jest zmęczone, a do tego drażliwe, ponieważ musi iść na balet, bo mama tak chce. A prawda jest taka, że dziecko nawet nie ma pojęcia, o co tam w ogóle chodzi.

Oczywiście zgodzę się, że uczęszczanie na tego typu zabawy jest wskazane dla dzieci, które nie chodzą do przedszkola, bo jest to forma nabywania kontaktu z rówieśnikami oraz obcowania w większej grupie. Niemniej jednak, lepszym wpływem na rozwój dziecka, będzie spędzenie czasu z mamą i tatą niż z nową ciocią, do której musi się znowu przyzwyczaić. A to też dla malucha jest dużym wyzwaniem. Zwykłe, klasyczne zajęcia wnoszą o wiele więcej niż wszystkie nowoczesne formy, dlatego też nie przesadzajmy z rozwojem naszego dziecka i dajmy mu więcej swobody.