www.fondlar.pl www.knokonferencje.pl

Dorośli potrzebują kontaktów z innymi ludźmi. Są oni dla nich przyjaciółmi, mentorami, pocieszycielami, ale także potrzebujemy takiej zwykłej rozmowy, gdzie wiemy, że nie jesteśmy sami. Dlatego też, musimy pamiętać, że dzieci również potrzebują obecności innych dzieci, nawet jeśli same są w takim wieku, że mogłoby się wydawać, iż w ogóle nie zwracają uwagi na towarzystwo. Nie mniej, obecność innych dzieci sprawi, że nasze będzie bardziej radosne, a dodatkowo stopniowo będzie wchodziło na coraz wyższe poziomy interakcji społecznej.

Nie oczekujmy, że się od razu będą bawić

Jeśli spotyka się ze sobą dwójka małych dzieci, takich 2-3 letnich, to ich rodzicom wydaje się od razu, że zaczną się ze sobą bawić, że zaczną odgrywać jakieś scenki przy zabawach, że będą się ze sobą bez problemu dzielić zabawkami. Niestety to tak nie działa. Te dzieci są jeszcze małe, one dopiero uczą się podstawowych zachowań społecznych, a to oznacza, że dopiero uczą się wzajemnej zabawy, w której będą się czuć dobrze, a jednocześnie będą coś robiły razem.

Dlatego właśnie trzeba się nastawić, że w tym okresie, będzie to zabawa obok siebie. Dzieci będą się widziały, będą czasami próbowały sobie zabrać jakąś zabawkę, ale jednocześnie też jeszcze nie wejdą ze sobą w taki mocny kontakt. Nie mniej, one potrzebują takich spotkań z innymi dziećmi, bo raz po raz pojawiają się te sytuacje, gdy dochodzi do konfrontacji i właśnie podczas takich sytuacji, dzieci uczą się tego, że są dookoła nas inne osoby i należy szanować ich potrzeby. To ważne, aby potrafiły sobie radzić i wiedzieć, jak należy na spokojnie rozwiązywać takie sytuacje.

To zainteresowanie jest coraz większe

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że z każdym kolejnym miesiącem, gdy dziecko staje się większe, zainteresowanie innymi dziećmi rośnie. Będziemy zauważali więcej zainicjowanych kontaktów, choćby przez próbę zabrania czy wręcz odwrotnie wręczenia jakiejś zabawki. Będziemy też widzieli, że dzieci coraz częściej wspólnie coś robią, a to będzie prowadziło do ich dalszego rozwoju.

Czasami oczywiście dojdzie do kłótni, ale jeśli nie pojawia się agresja, jeśli nie pojawia się próba użycia siły, to nie powinniśmy w ogóle interweniować. Warto dzieciom dać możliwość dotarcia się, samodzielnego dogadania się, bo wówczas będą się uczyły samodzielnego rozwiązywania problemów. Oczywiście, im dziecko starsze, tym więcej potrzebuje tych kontaktów z innymi dziećmi, tego aby budować z nimi odpowiednie relacje, a to oznacza, że tym bardziej powinniśmy zabiegać, o zapewnienie takich relacji. Dlatego też, tak ważne jest to, aby na początku dziecko jak najwięcej czasu spędzało na placu zabaw, a później, żeby poszło do przedszkola. To właśnie tam, będzie się uczyło jak nawiązywać nowe znajomości i jak się bawić z innymi dziećmi, co będzie procentowało najpierw w szkole, a później w dorosłym życiu. Jednak te wszystkie umiejętności, zaczyna się zdobywać już w bardzo młodym wieku, kiedy dostrzega się wokół siebie inne dzieci, które w przeciwieństwie do dorosłych, nie będą skłonne, aby ustąpić w zabawie, czy oddać jakąś zabawkę. Musimy pamiętać, aby dbać o rozwój dziecka w kompleksowy sposób.

Do tego rozwoju potrzebuje ono także obecności innych dzieci, a to oznacza, że powinniśmy zadbać, by ich było jak najwięcej. Jeśli będzie się spotykało przez dłuższy czas, z tymi samymi dziećmi, to będziemy mieli szansę zaobserwowania, jak się stopniowo zmienia nie tylko nasze dziecko, ale także jego relacje z innymi dziećmi.