Pielęgnacja skóry noworodków to jedna z najważniejszych rzeczy, którymi trzeba się zająć, aby zapewnić maluchowi dobre samopoczucie i komfort codziennego funkcjonowania. Sprawa wbrew pozorom nie jest błaha, albowiem ciałko małych dzieci ma często tendencję do przesuszania. To normalne w sytuacji, gdy organizm nie miał jeszcze czasu na wytworzenie naturalnych mechanizmów nawilżania skóry.

Oprócz tego codzienne kąpiele również mogą potęgować efekt suchości, zwłaszcza jeśli w kranie mamy akurat twardą wodę. Z czasem zaniknie konieczność systematycznego natłuszczania skóry dziecka, ale w pierwszych miesiącach życia jest to w większości przypadków konieczne. Jak się za to zabrać? Sprawa podstawowa to środek, którego użyjemy.

Najlepiej nada się specjalna oliwka. Kupimy ją bez problemu w aptece i w większości sklepów drogeryjnych. Oliwki są tak komponowane, aby optymalnie nawilżały ciałko nie wywołując podrażnień.

Nie powinny mieć w składzie olejów mineralnych, parabenów ani substancji mogących wywołać odczyn alergiczny. Tu ważna rada – za każdym razem, gdy zaczynamy stosować jakiś nowy preparat, rozprowadźmy niewielką ilość na przykład na przedramieniu i odczekajmy chwilę. Jeśli nie pojawią się zaczerwienienia ani wypryski, wszystko jest w porządku.

Oliwkę można wmasować w ciało noworodka już podczas kąpieli, w mokrą jeszcze skórę, a następnie spłukać. Część środka wniknie w głąb naskórka i pomoże utrzymać właściwe nawilżenie. Czynność można połączyć z relaksującym masażem, również na sucho.

Oliwki nie musi być dużo – grunt, aby znalazła się na partiach ciała najbardziej narażonych na przesuszenie.