Popularność rowerów na całym świecie jest spora. Plusów tego środka transportu jest bardzo wiele. Przede wszystkim nie wymaga on żadnego źródła zasilania czy silnika, a jednym „napędem” dla niego jest siła fizyczna człowieka, który będzie się nim poruszał. Rzecz jasna nie jest to żadną regułą, ponieważ są dostępne modele rowerów z silnikami (tak zwane motorowery), w tym warianty rowerów elektrycznych, które rozwijają znacznie wyższe prędkości, a korzystanie z nich nie wymaga ciągłego pedałowania.

Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że koszt zakupu takiego zaawansowanego technicznie jednośladu okaże się bez porównania wyższy aniżeli ma to miejsce w przypadku klasycznych rowerów, gdzie wszystko zależy od wysiłku wkładanego przez poruszających się nimi osób. Faktem jest, że rower zdobył ogromne uznanie, a ostatnio wręcz zyskał na popularności. Warto zdecydować się na wysokiej jakości rower, ponieważ na rynku jest wiele bardzo tanich egzemplarzy sprzedawanych głównie w super- i hipermarketach. Najtańsze rowery niemal zawsze będą odbiegać czymś od swoich droższych odpowiedników.

Chodzi zarówno o jakość podzespołów, jak też o klasę wykonania ramy i jej odporność na zużycie. Niższe ceny praktycznie zawsze wiążą się z jakościowymi kompromisami i jest tak bez względu na to, jakie rozwiązanie zostanie wybrane przez osobę zainteresowaną oszczędnościami. Życie uczy, że czasami lepiej jednak wydać nieco więcej pieniędzy i korzystać z pojazdu, który będzie znacznie bardziej niezawodny i przyjaźniejszy w codziennej eksploatacji. Rowery, czyli jeden z transportowych atutów miast Ogromną zaletą rowerów jest to, że są ekologiczne.

Podczas jazdy nimi nie są generowane spaliny. Obciążenie dla środowiska w przypadku roweru wiąże się w zasadzie wyłącznie z jego późniejszą utylizacją, ale w okresie użytkowania jest on jednym z najmniej dokuczliwych rozwiązań. Podobnie sprawy mają się chociażby z hulajnogami, które szturmem zdobywają przestrzeń miejską na całym świecie, głównie za sprawą modeli elektrycznych, które można wypożyczać na minuty. W tym momencie warto dodać, że funkcjonują też z powodzeniem systemy wypożyczania rowerów miejskich.

Opcja ta jest bardzo często wybierana szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy dobra pogoda sprzyja korzystaniu z rowerów w aspekcie poruszania się po mieście. Koszt eksploatacji rowerów jest niewielki, ponieważ nie trzeba kupować do nich paliwa, wymieniać oleju czy opłacać OC. Tak naprawdę trudno jest wskazać jakiekolwiek konkretne koszty stałe. Te, które ewentualnie wystąpią prawdopodobnie będą mieć związek wyłącznie z usterkami wynikającymi z użytkowania.

Czasami trzeba się udać z rowerem do serwisu celem wymiany uszkodzonej dętki czy naprawy hamulców. Jeśli wybór padnie na solidny model dobrej marki, to nawet dość intensywna i częsta jazda nie powinna przełożyć się na zasadnicze problemy w aspekcie użytkowym. Tyczy się to nawet dość często wybieranych jednośladów „z drugiej ręki”. Używane egzemplarze można pozyskać za małe pieniądze, a ich kondycja techniczna potrafi bardzo mile zaskoczyć.